Blogg 2: GIRA på første fangst


Det har vært veldig lærerikt og spennende allerede, jeg føler vi allerede har lært så mye og har blitt godt kjent med laget vårt som består av Pia (medstudent), Erlend og Malin fra HI.

Den første dagen rakk vi ikke å gjøre noe annet enn å finne garderobeskap og komme oss på plass i laben og gå gjennom sikkerhet på båten med blant annet å finne rømningsveier, teste overlevelsesdrakt, brannalarm og sjekke ut livbåten. Når kveldsskiftet kom var det tid for prøvekjøring av trålen, denne ble underkjent av toktleder så de måtte bytte trål.

Dag 2 var dagen for første trål og fangst. Her målte vi lengde og vekt på de fleste fiskene bortsett fra hyse og torsk (det gjorde de andre på laben). Da teller vi ikke alle fiskene fordi det hadde tatt for lang tid, men vi tar 20 av hver art, eller alle om det var under 20 stk. I tillegg til å ikke telle mer enn 20 tar vi også bare subsample, at man deler inn hele fangsten i 4 og teller og veier fisk som man ganger med 4 for å få hele fangsten til slutt. Jeg plukket for eksempel ut otolitter fra snabeluer og kjønnsbestemte og stadiumsbestemte gråsteinbit. Den andre delen av våtlaben går gjennom torsk og hyse i hovedsak. Her bruker man litt lengre tid per fisk fordi man skal ha vekt, lengde, magesekk, otolitter og veie lever og gonader samt kjønnsbestemme og stadiumsbestemme én fisk per 5 cm (noen per 10 cm). Vi gikk gjennom 4 tråler så det var litt hektisk, men rakk en spisepause og filletere litt fisk som vi skal ha med hjem, hehe:)

                         

Matas og Pia på en av våre første fangster      En stk gira meg før første fangst

Dag 3 besto av å «ligge på sjøen» pga. dårlig vær, det vil si at vi kjører helt rolig og ingen trål eller andre prøver blir tatt. Jeg var ikke sjøsyk og var veldig glad for det, men det gjorde at jeg måtte finne på andre ting som å dra på gymmen og strikke. Jeg greide selvfølgelig å strikke feil og ble demotivert av dette.

Siden to andre medstudenter ble sjøsyke hadde jeg færre å henge med og dette gjorde at tiden gikk kjempesakte… Først på kveldsvakten ble det startet opp med tråling igjen, dette fordi været ble bedre og heldigvis ble de to sjøsyke også bedre synkront med været. Dette var en roligere vakt enn den forrige med kun to tråler, men det føltes veldig godt å bare komme i gang igjen i og med at det var derfor vi var ombord i utgangspunktet.

 

Meg som tar imot magesekk som skal legges på frys

Leave a comment

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *