Gleder meg som en unge! (1/4)


Hei! Jeg heter Dorthe Helgeland og går tredje året på bachelor i biologi ved Universitetet i Bergen. Planen er å starte på master til høsten, men i hva, det vet jeg ikke enda. Jeg synes alt er gøy! Jeg er vokst opp i Åsane utenfor Bergen, men jeg har tilbrakt alle ferier så lenge jeg kan huske på Helgeland gård utenfor Stavanger. Jeg har alltid vært glad i dyr og trivdes best ute i naturen. Biologi var derfor et naturlig valg når det kom til valg av studie.

Jeg har vært så heldig å fått praksisplass hos Havforskningsinstituttet, hvor jeg og noen medstudenter skal få være med på vintertoktet i Barentshavet. Jeg fikk plass på del 1 av toktet, det vil si 18 døgn på forskningsskipet Kronprins Haakon utenfor Svalbard. Hvor kult er ikke det. Formålet med toktet er å beregne bestandene av torsk og hyse i Barentshavet. Dataene som samles inn brukes senere når fiskeridirektoratet setter kvotene.

Noe av det jeg liker best med biologistudie er det praktiske arbeidet, både på laboratoriet og ute i felt. Gjennom studiet har vi blant annet vært på feltkurs på Espegrend og i Aurlandsdalen, noe som var både lærerikt og gøy. Feltkurset på Espegrend føles spesielt relevant nå, der fikk vi blant annet vært med på bunntråling og lærte å nøkkle fisk. Så det tror jeg kommer godt med nå som jeg skal være med på tokt og drive med nettopp dette.

Forrige semester hadde jeg et fag kalt fiskebiologi (BIO280). Før det har jeg ikke hatt så mye med fisk å gjøre. Men jeg syntes dette faget var drit gøy og det er det som har fått meg til å ville utforske den retningen innen biologi. Jeg tror kunnskapen derfra vil komme godt med.

Vi har allerede hatt et informasjonsmøte om vintertoktet, så jeg vet litt hva jeg kan forvente: 12-timers arbeidsdager, nattskift, masse spennende arter, mulighet for sjøsyke og ikke minst veldig god mat. Jeg gleder meg som en unge!

Leave a comment

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *