Dette innlegget handler ikke om Svartedauden i Norge, og støtter ingen av handlingene utført av rotter/lopper/bakterier i sammenheng av tragedien.
Hei, Fredrik heter jeg! Nå på våren får jeg sjansen til å være med til NIBIO Ullensvang, hvor de blant annet får bli med på forskning i frukthager i Hardanger, i sammenheng med emnet Yrkespraksis i biologi (BIO298) ved Universitetet i Bergen. Før jeg snakker mer om det spennende, skal jeg bare snakke litt mer om meg selv. Jeg har klart å leve 24 år på denne planeten så langt, og går for tiden siste år på bachelor i biologi. Jeg er da bare ett par måneder fra å oppfylle mitt barndomsønske fra 6-års alderen, om å bli biolog. Gleder meg også over å kunne begynne på mastergrad i biologi også etter sommeren.

Figur 1: Vedkommende i felt. Ser på planten eller insekt på planten antageligvis
Dette blir faktisk min andre tur til Hardanger for å gjøre felt i frukthager. I fjor var jeg med på et lite prosjekt i Djønno knyttet til APPLCORe takket være BioSpire. Da jobbet vi med pollinatorer av epleblomster, der dataen skulle brukes for å se på frøsett i eple for å kunne bedømme hvilke pollinerer som mest effektivt kan bestøve epleblomster. Men, jeg skal ikke gå inn i så dyp detalj på det. Denne gangen skal jeg til Lofthus i Ullensvang, rett i nærheten av hvor de første frukthagene i Hardanger ble startet, i omkring år 1200, i Opedal, ifølge Hardanger Folkemuseum. Det var faktisk munker fra Lysekloster i Bergen som startet denne avlsgården i Opedal, med kunnskap og frø importert fra ellers i Europa, også ifølge Hardanger Folkemuseum. Og! Ifølge noen som fortalte meg om dette som jeg stoler på så skal også disse munkene ha startet birøkting i Hardanger, men jeg fant ingen kilder for dette på nettet, så dere få se om dere velger å tro på det, som jeg gjør til ingen konsekvent grad. Heldigvis hadde Hardanger allerede ville bier og blomsterfluer som kunne pollinere eplene bedre, kanskje, hva vet jeg. Beklager Norges Birøkterforbund. Men nok om det!

Figur 2: Utsikt Djønno 2024
Gjennom min praksis skal jeg jobbe med alternative tiltak for skadedyr som går på frukt, bl.a. epler. Mine oppgaver vil være i forbindelse med «IPM-fruit», et større prosjekt som ser på tiltak mot dyr, bakterier og sopp for frukt trær fra frø til produkt (profrukt, haha). Disse alternative tiltakene skal erstatte nødvendigheten av kjemiske midler som blir faset ut på grunn av regulering. Mitt bidrag virker til å være mer mot insekt, nærmere sommerfugllarver, som skadedyr på denne pro-frukten (fortsatt bare ordspill). På nettsiden til IPM-fruit blir nattflylarver tatt opp, denne familien sommerfugllarver er det fortrukkede bytte til min favorittveps (Ammophila sabulosa), som den jakter nesten eksklusivt. Kanskje jeg til og med får sett en mens jeg er på Lofthus, jeg skal sørge for å oppdatere dere i så fall!
Gleder meg til utsiktene, og for å kunne bidra til et så spennende prosjekt. Jeg er spent på å lære feltmetodene jeg skal drive med, og kunne lære mer innen økologi, agrokultur og entomologi.